היסטוריית המרוץ


מרוץ 5x5 הינו מרוץ קבוצתי המונה 5 רצים/ות בכל קבוצת רצים, בכלל זה קבוצות גברים, קבוצות נשים, קבוצות נוער ונערות וקבוצות מעורבות, גברים ונשים.

נילס יורגן הולט, נשיא מועדון האתלטיקה ספרטה בקופנהגן, הוא הוגה הרעיון למרוץ 5X5 ק"מ המקומי. את הרעיון למיזם הוא קיבל מהמגזין האמריקני Runners World, אשר בסוף שנות השבעים פרסם מאמר בנושא מרוץ 5X5 מייל שיועד, במקור, לרצים בכירים, במטרה לקבוע תוצאות איכותיות. יורגן הולט בחר ליישם את הרעיון דווקא עבור הקהל העממי. "מרחק המייל היה ארוך מדי עבור הרצים הדנים ולכן בחרתי במרחק של 5 ק"מ אשר עונה לצרכים של הרצים העממיים", הוא משחזר. 

המרוץ בקופנהגן נוסד בשנת 1981 והשתתפו בו (במהדורתו הראשונה) 132 קבוצות. 

עם השנים המרוץ גדל, ובעשר השנים האחרונות ניכר גידול משמעותי במיוחד. בשלוש השנים האחרונות כמות המשתתפים עומדת על כ-25,000 קבוצות שמשמעותן כ- 125 אלף רצים בסך הכול.

ההצלחה המסחררת של מרוץ זה בקופנהגן גרמה למדינות אחרות להעתיק את המודל וליישמו. שבדיה, שכנתה של דנמרק, הייתה הראשונה, והחלה לפני 26 שנה לקיים את המרוץ. לאחר מכן הייתה זו גרמניה שהחלה לפני 11 שנים ואירלנד החלה לקיים את המרוץ לפני 4 שנים.

במדינות אחדות ברחבי אירופה האירוע הזה שבר כמעט כל שיא אפשרי. כך לדוגמא, המרוץ בקופנהגן שבדנמרק מתקיים בהשתתפות למעלה מ-120,000 רצים במה שנחשב למרוץ השליחים הגדול ביותר בעולם, המתפרס על פני חמישה ימים, כאשר בכל יום מזנקות כ- 5,000 קבוצות ריצה.